Cheap at Half the Price Worksheet

£2.50

Using the cost information provided, this worksheet looks at how to work out the cost of making a pizza, and how that information can be used in the use of cost-plus pricing.  It also considers the impact of wastage, and how this additional cost can affect the price of 2 similar products.

Answer and Interactive PDF Button

You receive:

  • 1 x Editable Word version (.docx) of worksheet, consisting of 2 pages
  • 1 x Editable Word version (.docx) of worksheet with answers, consisting of 2 pages
  • 1 x Interactive PDF (.pdf) of worksheet that facilitates onscreen completion, consisting of 2 pages

Specification coverage:

  • OCR Cambridge National in Enterprise and Marketing: R064 – LO 4.1
  • OCR GCSE (9-1): Business 1 – 2.4
  • Edexcel GCSE (9-1):Theme 2 – 2.2